Вузлик зав'яжеться, вузлик розв'яжеться

Коли в жовтні на ТБ з'явилася наша реклама, деякі говорили – ну звичайно, на комп'ютері можна намалювати все, що завгодно, а справжні стрілки так у вузол не зав'яжуться:Ще й як зав'яжуться. Якщо постаратися, звичайно. Старатися довелося режисеру студії «Мокастудіо» Юрію Мотричу, з чиїх слів і записано цю історію.

- Юро, вам стрілки ночами не снилися?
- Снилися. І сім'ї.


Коли були готові сценарії роликів, потрібно було визначитися з технологією їхнього виробництва. Вибирали з двох варіантів – stop-motion (покадрова зйомка та склеювання всіх кадрів) і комп'ютерна графіка. З графікою все було просто і зрозуміло, а зі stop-motion – цікавіше, але довше і складніше. Нам хотілося, щоб у роликах стрілка була живою, справжньою, з характером. Тому зрештою зупинилися на «ручній роботі», тобто на першому варіанті.

Почалася робота з аніматиків – прототипів, які допомагають визначити, з якого матеріалу краще робити стрілки та як вони повинні гнутися. Без аніматиків у серйозних зйомках зась – учасники процесу повинні заздалегідь знати, як все виглядатиме «в реалі». Адже навіть банальне зав'язування стрілки у вузол кожен уявляє собі по-різному. Які тільки матеріали не випробували – гуму, пластик, різні види паперу. А підійшов лише щільний картон.

Рухи стрілок спочатку відпрацьовували на смужках зі звичайного паперу, потім на аніматиках з обраного картону, і лише потім взялися за виготовлення «ляльок» — справжніх учасників знімального процесу. Стрілки-ляльки були двошаровими — на нижній шар білого картону клеївся помаранчевий:

Стрілки-ляльки для зйомок рекламних роликів
«Стрілки-ляльки для зйомок рекламних роликів» на Яндекс.Фотках

Усі рухи стрілок були зняті на фотокамеру. Цей процес вимагав величезного терпіння, адже потрібно було закарбувати кожну мінімальну зміну в композиції, а стрілка повинна була не лише правильно зігнутися, але й хоч трохи протриматися в такому стані. Ось як це виглядало (процес прискорений у 10 разів):На зйомку одного кадру витрачалося до 10 хвилин, загалом для кожного ролика було знято близько 500 кадрів (приблизно половина – чистові). Якщо порахувати час зйомки всіх п'яти роликів серії без перерв на сон та інше, виходить 17 з половиною діб. Не дивно, що стрілки після цього почали снитися :)

У кожному ролику брало участь 20-30 стрілок-дублерів, оскільки після чергового зав'язування у вузол і згинання-розгинання стрілку неможливо було використовувати повторно. Виявилось, що під час зйомок було витрачено 8 квадратних метрів білого і помаранчевого картону.

Стрілки-ляльки для зйомок рекламних роликів
«Стрілки-ляльки для зйомок рекламних роликів» на Яндекс.Фотках

Понад усе суперечки викликало квартирне питання – довго прораховували, як повинна розгортатися квартира, яке у неї буде планування і навіть як повинен виглядати санвузол. А найскладнішим, як і випливає з назви, виявилося філософське питання. У момент натискання на кнопку фотоапарата зафіксована у формі спіралі стрілка розкручувалася. Це тривало цілу годину, не допомагали жодні хитрощі, доки режисер не вирішив з нею поговорити. Умовлянь стрілка послухалася, і далі справа пішла швидше.

Філософське питання виявилося найскладнішим і під час зйомки 3D-версії ролика – стрілка повинна була підніматися на півметра вгору, щоб зображення вийшло максимально об'ємним. Вона зрадницьки тремтіла і було видно найменшу неточність, адже її знімали відразу дві камери. Для деяких кадрів доводилося навіть підпирати стрілку підручними засобами. Але результат був того вартий.

До речі, один із рекламних роликів транслювався лише в кінотеатрах, але з нашими читачами ми із задоволенням поділимося стерео-версією для перегляду на комп'ютері – анагліфом. Тільки обов'язково одягніть червоно-сині окуляри.Оксана Мандрика та відділ реклами