Лижний сезон на Панорамах Яндекса відкрито

Якщо ваші руки уві сні стискають уявні палиці, ноги самі маневрують тротуарами, а у повітрі ввижається гудіння витягів, то нові панорами гірськолижних курортів Карпат ми знімали саме для вас. Відтепер Буковель і Драгобрат можна з усіма подробицями роздивитися на Яндекс.Картах.Це перші безперервні панорами цих місць, і ними можна віртуально гуляти — або у справах, приміром придивляючись до готелів, або ностальгічно зітхаючи. Краєвиди було відзнято лише місяць тому зі свіженьким ще снігом, що так і рипить під мишкою. Ролик нижче промчить вас «Буковелем» на швидкості 350 кілометрів за годину:Панорами «зустрічають» користувача здалеку — на початку Татарова, ведуть Поляницею через стару та нову траси і супроводжують аж до кінця Ясіні. Найдетальніші панорами зроблено для інфраструктури курортів, а також для підходів до верхніх та нижніх станцій підйомників — тут можна не лише роздивитися пейзажі, а й побачити доріжки, домовитися про зустріч біля витягу чи кафе.
Зйомкою панорам займалася «Компанія neq4» — їхню машину із камерою на даху біля Буковелі та на Драгобраті можна було побачити у другій половині грудня. Вхопити слушний момент було непросто, але оператори встигали поєднати приємне з корисним:Загальна довжина шляху, який їм довелося проїхати, пройти, прокататися на лижах і пролетіти на підйомниках — понад 112 км. У результаті вийшло майже 14 тисяч фотографій, із яких зібрали близько 3,5 тисячі кругових панорам.

До речі про операторів. Перш ніж розпочати фотографування, потрібно було вирішити, що ж саме знімати і як часто. Це виявилося непросто, адже для розмітки можна використовувати лише літні знімки із супутника, оскільки на зимових через сніг побачити щось важко. Водночас на літніх фотографіях взагалі не видно бугельних підйомників, станції ховаються серед дерев. Щоб уточнити всі деталі, ще напередодні зйомки до «Буковелю» було відправлено розвідників.

Найперше, що потрібно зробити, — це скласти власний план зйомки для кожного населеного пункту. У великих містах до обов'язкової програми входять центр, головні вулиці, цікаві місця на околицях і популярні передмістя, як, наприклад, Цюрупинськ біля Херсона. На гірськолижних курортах це всі вулиці села та курорту, включаючи проїзди у резиденціях, а також під’їзні шляхи до села, стоянок і готелів, верхні та нижні підходи до підйомників.

Зйомка панорам відбувається переважно з автомобіля. На дах машини, обладнаної GPS, встановлюють спеціальний пристрій із кількома фотокамерами з роздільною здатністю не менше 10 мегапікселів. Потім машина на низькій швидкості рухається визначеним маршрутом, і кожні 20–50 м усі фотокамери одночасно роблять знімки — тому панорами можна дивитися у будь-якому напрямку.
Під час зйомки територій, де не можна проїхати машиною, камеру закріплюють на велосипеді або просто переносять з місця на місце. Так, панорами Буковелі та Драгобрата оператори знімали з даху позашляховика, але й він час від часу застрягав у снігу. Тому частину маршруту доводилося долати пішки. Обладнанню теж складно працювати в екстремальних умовах: камери на морозі швидко замерзають, через що знімки можуть виходити неточними. З цієї причини знімальна сесія за низької температури може тривати не довше 20–30 хвилин.

Під час створення панорам перевага надається живим та яскравим фото, але вловити такі кадри у горах взимку дуже складно, оскільки погода часто і раптово змінюється. Навіть якщо сяє сонце і лежить сніг, камеру потрібно ретельно налаштовувати, інакше вона не розпізнає кольори і знімки вийдуть суцільно білими. Крім того, у зимову пору рано темніє, знімальний день триває дуже недовго. Тому те, що у містах навесні можна сфотографувати за пару годин, у горах взимку забирає кілька днів.
Потім фотографії автоматично склеюються у панорами, для кожної з яких зазначаються координати та напрямок зйомки – саме для цього потрібен GPS. Панорами з помилками у GPS-позиціюванні та із неправильно зазначеним напрямком відкидаються.Ефект прогулянки на сервісі створюється завдяки зміні панорамами одна одної. Для швидкої роботи Яндекс завантажує не всю панораму, а лише видимий користувачеві фрагмент. Для цього панорами розрізають на невеликі квадрати — тайли. Розмір одного тайлу — 256 × 256 пікселів.

Оскільки вихідні фотографії дуже високої якості, панораму можна роздивитися до дрібниць. На сервісі є кілька рівнів детальності. При наближенні зображення довантажуються тайли наступного рівня.

Щоб на Панорамах вулиць було простіше орієнтуватися, на них розставлено таблички з номерами будинків. За допомогою карти можна автоматично визначити будівлі та відмітити їх на панорамах, адже координати панорам і напрямок огляду відомі. На сервісі також позначено входи/виходи з метро, вокзали та аеропорти.

Заздалегідь на Панорамах ви можете не лише роздивитися готель, а й довідатися, чи далеко він від витягів, як виглядає колиба, де ви зібралися вечеряти, і багато іншого. Крім того, усі траси та зупинки підйомників позначено, а решту інфраструктури — котеджі, пункти оренди спорядження, лазні тощо — можна знайти у пошуку. Також на Картах є супутникові знімки гір і докладні схеми курортів із об’ємними будівлями.

Наразі на панорамах Яндекса можна побачити 68 міст України, зокрема Тернопіль, Рівне, Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Кам’янець-Подільський, Ужгород, Хмельницький. Час від часу додаються нові населені пункти, тому стежте за оновленнями.

 

Аліса Недашковська і команда Карт,


зими на Панорамах стало більше

3 коментарі
Доброго дня! Дуже гарні панорами вулиць в Буковелі! Я в захваті. Ви перші хто відзняв цей гірськолижний курорт.
Але мене цікавлять наступні питання:
1. Яндекс завжди наймає інші компанії для зйомки панорам по містах? Наскільки відомо, то в Росії у них свої автомобілі та необхідна фототехніка.
2. За цей рік в теплу погоду були відзняті інші міста по Україні?
3. Які плани на 2015 рік, є шанс, що хоч Яндекс займеться зйомкою України?
Дякую.
xtreme77700,
доброго дня!

1) Так, завжди наймає - в тому числі й у Росії. "Компанія neq4" - наш головний партнер, вона знімає Україну, Росію, Казахстан, Туреччину. Всі зйомки України за всі роки робили саме вони, а в Росії зрідка допомагали й інші партнери.

2-3) Більшість міст і краєвидів ми знімаємо навесні-влітку, щоб було красивіше. Тому цього року зйомки ще не проводилися. Маємо надію в лютому відзняти Славське, а вже наприкінці весни поїдемо по Україні. Плани традиційно не розголошуємо )
Панорамы конечно забавная вещь, очень интересно смотреть их, если места красивые.