Декомунізація-2: все на карту

Напередодні декомунізації, очікуючи на хвилю перейменувань, ми дослідили, скільки вулиць в Україні могли змінити назви. Минуло півтора року і схеми українських міст і сіл стали невпізнанними – на Яндекс.Картах було змінено понад 11 тисяч назв вулиць, при цьому 10,5 тисячі з них – у зв’язку з декомунізацією.

Найбільше перейменувань – на Дніпропетровщині, а топ-5 регіонів за кількістю змін має такий вигляд:
1. Дніпропетровська область – понад 1400 перейменованих вулиць
2. Харківська – майже 1300
3. Київська – більше 1000
4. Донецька – 970
5. Черкаська – близько 800

Серед перейменованих топонімів передбачувано найчастіше зустрічались вулиці Леніна та «жовтневі» (Жовтнева; 10, 20, 40, 50 років Жовтня тощо). Ось яких назв із карти України зникло найбільше:
1. Леніна та Жовтнева/Жовтня – приблизно по 440
2. Комсомольська – майже 240
3. Радянська – понад 220
4. Щорса – близько 200
5. Фрунзе – біля 190

Але на ній і досі можна знайти сотні «радянських» назв. Наприклад:
1. Леніна – щонайменше 430 вулиць
2. Жовтнева/Жовтня – 400 
3. Радянська – 280
4. Комсомольська – 220
5. Фрунзе – 120

Певною мірою це зумовлено ситуацією з Кримом та окремими районами Донецької та Луганської областей. Але й на решті території України ще є що перейменовувати. Приміром, за даними Яндекс.Карт, із 430 неперейменованих вулиць Леніна 270 – на Київщині. 

У західних регіонах України й до прийняття закону майже не було вулиць із «радянськими» назвами, та свої особливості зміни топонімів тут теж є. Наприклад, із 26 перейменованих у країні вулиць Валентини Терешкової 16 – на Закарпатті. В інших областях назви на честь першої жінки-космонавта в основному збереглись: формально під дію закону вони не потрапили. 

Жодну вулицю у зв’язку із декомунізацією не довелось перейменовувати у Львівській, Івано-Франківській та Тернопільській областях. Хоч протягом останніх кількох років певні зміни на картах тут таки відбулись. Наприклад, майдан Мистецтв у Тернополі було перейменовано на площу Героїв Євромайдану, а Гвардійська у Львові стала вулицею Героїв Майдану.

Іноді під перейменування потрапляла чи не єдина вулиця в селі. Так, колишня вулиця Леніна в селі Нова Григорівка на Одещині стала Степовою, а вулиця Щорса у селі Зеленчук Запорізької області – Центральною. 

Популярні нові назви

Замість «радянських» вулиць на карті України з’явились десятки Центральних та Європейських, Абрикосових і Вишневих, Соборних та Покровських. Ось яких назв додалося найбільше:
1. Центральна – майже 170
2. Козацька –  біля 140
3. Соборна – понад 120
4. Вишнева – близько 100
5. Калинова – 90

Вулиці Леніна теж в основному перейменовували на Центральні (82 назви), а ще на Соборні (27) та Миру (26). 

Усупереч розповсюдженій думці, вулиць Шевченка та Бандери стало не набагато більше – по два-три десятки кожної. Найсхідніша вулиця Бандери тепер у Сумах – це колишня Баумана, а найзахідніша вже давно є у Старому Самборі на Львівщині.

Популярні теми нових назв

Якщо говорити про теми, яким віддавали перевагу при виборі нових назв вулиць, то на першому місці була релігія. На Яндекс.Картах з’явилось близько 320 вулиць, названих на честь церковних свят чи святих, наприклад Благовіщенська, Вознесенська, Святомиколаївська чи Преображенська. 

На другому місці – «смачні» назви: Хлібна, Цукрова, Малинова, Виноградна, Медова та інші (понад 260 нових).

На третьому – назви, що відображають позитивні почуття або емоції, наприклад вулиця Щастя, Радісна чи Весела (близько 200 нових).
  
Знайшли своє віддзеркалення на карті України й події новітньої історії: з’явилось більше 130 вулиць Небесної Сотні, Революції Гідності, Добровольчих Батальйонів та інших.  

Оригінальні перейменування

Іноді до вибору нової назви підходили творчо. Наприклад, вулиця Котовського у Костянтинівці стала Шанхайською, а провулок Цюрупинський у Дніпрі – провулком Весняних Конвалій. 

Досить часто вулицям намагались підібрати «зручні» назви, схожі на старі за звучанням або змістом. Так, у семи населених пунктах вулиці Надії Крупської переймували на вулиці Надії. Стільки ж Першотравневих стали просто Травневими, кілька вулиць Соцпраці змінилось на вулиці Праці, а вулиці Петровського – на Петрівські чи Петропавлівські. Іноді для нової назви підбирали ім’я відомої людини з тим самим прізвищем – приміром, вулиця Миколи Островського могла стати вулицею Олександра Островського. 

Серед інших «зручних» перейменувань є й такі:
― у с. Калини Закарпатської області вулиця Леніна стала вулицею Леннона;
― у с. Велика Костромка Дніпропетровської області вулиця Рози Люксембург стала вулицею Роз;
― у смт Сахновщина Харьківської області Шлях Леніна став Тарасовим Шляхом;
― у Камені-Каширському на Волині вулиця 8 Березня стала вулицею Жінок Мироносиць. 

Траплялися й зовсім курйозні випадки. Наприклад, у Харкові Холодногірським став провулок Єлізарова, якого немає ні на місцевих паперових картах, ні в реальному житті.

Команда Яндекс.України пильно стежить за перейменуваннями, але якщо ви раптом знайшли вулицю, яка реально існує і досі фігурує на наших картах під старою назвою, можете долучитись до процесу. Для цього достатньо написати лист із описом неточності та документальним підтвердженням на bettermaps@yandex-team.com.ua. Наші картографи перевірять інформацію і за кілька тижнів усі необхідні правки з’являться на карті. На новій карті України :)

Андрій Гуменчук та Наталя Журавльова,
села – селянам, Леннона – містянам!

9 коментарів
Наше старе село
26 лютого 2017, 22:15
Помилка. Ви написало, що нічого не перейменовано на Тернопільщині. Але ні. На Тернопільщині, а саме в її північній частині, у 2014-2016 роках було перейменовано 5 вулиць Леніна, кілька Радянських вулиць.
Також подекуди перейменовані вулиці Першотравневі - не стосуються явища "декомунізації".
Андрій Гуменчук
27 лютого 2017, 11:11
Наше старе село,
доброго дня!
Дякуємо за сигнал. Хотіли б звернути вашу увагу, що дослідження ґрунтується на перейменуваннях, підтвердження яких можна знайти у відкритому доступі. Цілком можливо, що зміна назв у деяких невеликих населених пунктах лишилась поза нашою увагою, оскільки ми не знайшли необхідних документальних підтверджень. Якщо у вас є така інформація - напишіть нам, будь ласка, на адресу bettermaps@yandex-team.com.ua. Ми обов'язково внесемо всі необхідні зміни.
Оновлено 27 лютого 2017, 11:22
Наше старе село
27 лютого 2017, 17:45
Андрій Гуменчук,
Я ті зміни вже зробив на мапі, ґрунтуючись на даних сайту "Державний реєстр виборців". На ньому показуються нові назви вулиць сіл.
Наше старе село
27 лютого 2017, 17:53
Андрій Гуменчук,
http://www.gazeta-misto.te.ua/ternopilschynu-vid-lenina-zvilnyt-tilky-sud/ Ось про село Града. А на тому сайті про виборців вул. Леніна стала вул. Миру.
Андрій Гуменчук
28 лютого 2017, 12:39
Наше старе село,
так, усе вірно, на Яндекс.Картах у селі Граді уже відображається вулиця Миру. Річ у тім, що всі процеси: і перейменування вулиць, і внесення змін на Карти, і дослідження декомунізації - розтягнуті у часі. Ви перейменували вулицю на Народній Карті наприкінці січня, вже після того, як ми почали опрацьовувати дані для дослідження.
Наше старе село
1 березня 2017, 02:24
Андрій Гуменчук,
Та я й до того виправляв вже давно назви на Тернопільщині. Як вулиця Леніна в Лопушному - ще з березня 2016 року має нову назву на мапі.
Щодо Львівщини, то помітив, що у Львові скасували вулицю Петровського минулого року. Я видаляв таку. (http://zik.ua/news/2016/02/24/dekomunizatsiya_diyshla_i_do_lvova_u_misti_demontuyut_memorialni_tablytsi_675512)
Також на Івано-Франківщині багато чого перейменували. http://kurs.if.ua/news/na_prykarpatti_cherez_dekomunizatsiyu_shche_ne_pereymenuvaly_24_vulytsi_34378.html
Ось повна статистика перейменувань: http://lvivexpres.com/news/2017/01/08/74978-naymenshe-nazv-vulyc-dekomunizuvaly-lvivshchyni
Галичина не лишилася осторонь. Тому видаліть речення, що в тих 3 областях нічого не довелось перейменувати і ще до того радянських назв там не було. Навіть й зараз там радянські назви є! Наприклад, вулиця Руднєва у Яремче, вулиці Жовтневі на Івано-Франківщині - помітив на тому сайті виборів.
Саркисов Александр
27 лютого 2017, 21:41
Боже! Чому ти відвернувся від України?!
Наше старе село
1 березня 2017, 23:22
Саркисов Александр,
бог не існує
Всем привет! Нашел один сайт по напольным покрытиям вот тут https://makrous.com/4-hardwood