Із чого все почалося у Яндекс.Новинах

Іноді читаєш новину, ‒ приміром, що Львівське метро визнали найкращим у світі, ‒ і не знаєш, вірити чи ні. А потім дізнаєшся, що вуха у неї стирчать із сайту вигаданих новин, і все стає на свої місця. Утім інколи джерело знайти непросто: історія заростає деталями і ніхто не пам’ятає, з чого ж усе почалося. Відтепер із цим можуть допомогти Яндекс.Новини: їх технологія знаходить першоджерела новинних сюжетів.

Алгоритм з’ясовує, де вперше з’явилося повідомлення на тему, ‒ на сторінках ЗМІ, на офіційному сайті чи в особистому блозі. Завдяки йому можна простежити розвиток подій у сюжеті, дізнатися, які деталі додалися з часом, та вирішити, чи варто вірити наведеним фактам. На сервісі першоджерело виділено в окремий блок:

Якщо новина базується на повідомленні іноземних ЗМІ, під заголовком «Із чого все почалося» ви побачите іншомовне джерело. А отже, зможете подивитися оригінал статті, якщо підозрюєте, що переклад неточний або цитату вирвано з контексту. Також багато сюжетів виходить без цього блоку, ‒ приміром, коли йдеться про відкриту інформацію, яку отримали всі журналісти у прес-релізі чи на конференції.

Як і все у Яндекс.Новинах, пошук першоджерела здійснюється автоматично за допомогою технології Матрикснет. Алгоритм враховує понад два десятки факторів і аналізує не лише статті, що потрапляють на сервіс, а й зовнішні, ‒ наприклад, відкриті записи у Фейсбуці, Твіттері або іншій соцмережі.

Сергій Повнич та Олександра Колеснікова,
довіряємо, але перевіряємо