Protect: захист від інтернет-шахрайства

В інтернеті часто трапляються випадки шахрайства, коли у відповідь на привабливу пропозицію користувач надсилає платіж шахраям або надає їм доступ до особистих даних. У межах комплексної системи захисту Protect Яндекс.Браузер відстежує шахрайські сайти та блокує їх.

 1. Блокування шахрайських сайтів
 2. Приклади інтернет-шахрайства
 3. Додаткові заходи безпеки
 4. Вимкнення захисту
 5. Якщо Яндекс блокує ваш сайт

Блокування шахрайських сайтів

Яндекс відстежує сайти, пов’язані з інтернет-шахрайством і фішингом, та зберігає їх адреси в спеціальній базі даних. Якщо ви намагаєтеся зайти на сайт, пов’язаний з інтернет-шахрайством, Яндекс.Браузер заблокує небезпечну сторінку та проінформує вас про це – у вікні браузера з’явиться повідомлення, а в правій частині Розумного рядка – значок .

Увага.

Ми наполегливо рекомендуємо вам відмовитися від відвідування цього сайту. Причини, із яких це може бути небезпечно, наведені нижче.

 • Замість обіцяного заробітку або виграшу ви втратите гроші, оплативши фіктивну послугу.
 • Якщо ви введете номер банківської картки або інші дані електронного платежу, шахраї можуть викрасти гроші з вашого рахунка.

Приклади інтернет-шахрайства

Наведені нижче ситуації можуть виникати на шахрайських або заражених сайтах, а також бути спричинені шкідливим ПЗ на вашому комп’ютері. При цьому шахрайські сайти можуть бути дуже схожі на справжні, а сайт, який ще вчора був безпечним, сьогодні може виявитися зараженим.

Увага. Шкідливе ПЗ може перехоплювати інформацію, яку ви вводите на сайтах, і надсилати її зловмисникам. Тому ми наполегливо рекомендуємо користуватися антивірусом.
Обіцяють заробіток у мережі
 1. Вам пропонують заробіток в інтернеті, обіцяючи гарну винагороду за перегляд сайтів або відео, читання реклами, заповнення анкет і тестів або написання коментарів на форумах.
 2. Ви погоджуєтеся, деякий час працюєте, ваш заробіток відображається на екрані та постійно збільшується.
 3. Згодом вам пропонують отримати зароблені гроші, але виявляється, що попередньо треба щось оплатити, наприклад, реєстрацію, ПДФО, ПДВ або довіреність на отримання коштів у віддаленому офісі. Потрібна сума зазвичай не перевищує 200 гривень.
 4. Після платежу ви не отримуєте обіцяних коштів, проте ваші платіжні дані надсилаються шахраям.
Пропонують інсталювати програму, яка буде заробляти гроші
 1. Вам пропонують інсталювати на пристрій програму, яка автоматично буде заробляти для вас гроші.
 2. Ви інсталюєте програму, але єдиний результат її роботи – це повідомлення про необхідність оновлення. Оновлення програми платне і коштує зазвичай 100–200 гривень.
 3. Разом із програмою часто інсталюється шкідливе ПЗ, яке може викрасти ваші особисті дані або дані електронних платежів.
Пропонують узяти участь у лотереї або отримати фінансову допомогу
 1. Вам пропонують пограти в лотерею або зайти на сайт, де роздають гроші всім нужденним.
 2. Ви починаєте грати й виграєте значну суму або надсилаєте запит про фінансову допомогу та отримуєте позитивну відповідь.
 3. Вам повідомляють, що для отримання грошей (виграшу або матеріальної допомоги) потрібно внести невелику суму (близько 200 грн.) у якості комісії за валютний переказ, ПДВ, ПДФО тощо.
 4. Після платежу ви не отримуєте обіцяних коштів, проте ваші платіжні дані надсилаються шахраям.

Додаткові заходи безпеки

База даних заражених і шахрайських сайтів системи Protect містить понад 80 000 сайтів, проте підозрілий сайт може туди не потрапити, якщо на нього ще не надходило скарг. Щоб не стати жертвою шахраїв, дотримуйтеся простих правил безпеки:

 • Не інсталюйте програмне забезпечення з неперевірених джерел.
 • Не вводьте на сайтах особисті дані та дані електронних платежів (номери банківських карток, PIN-коди тощо), за винятком випадків, коли це справді необхідно.
 • Перевіряйте адреси веб-сторінок, з яких здійснюються платежі. Дивна адреса може свідчити про те, що ви потрапили на фішинговий сайт.

Вимкнення захисту

Увага. Якщо ви хочете вимкнути захист від інтернет-шахрайства, вам доведеться повністю вимкнути захист від шкідливих програм і сайтів у браузері. Ми наполегливо рекомендуємо цього не робити.

Щоб вимкнути захист від інтернет-шахрайства:

 1. Натисніть   → Налаштування.
 2. У верхній частині сторінки перейдіть на вкладку Безпека.
 3. У розділі Захист від шкідливих сайтів і файлів вимкніть опцію Перевіряти безпеку відвідуваних сайтів і завантажуваних файлів.

Щоб поновити захист від інтернет-шахрайства, використовуйте той самий порядок дій.

Якщо Яндекс блокує ваш сайт

Якщо ви вважаєте, що ваш сайт помилково потрапив до списку ресурсів, які підозрюються в інтернет-шахрайстві, напишіть нам за допомогою форми зворотного зв’язку.