Protect: захист паролів від фішингу

Навіщо потрібен захист паролів

Класичний Яндекс.Браузер застосовує додатковий захист паролів, яку спрямовано проти:

  • Фішингу. Зловмисники роблять сайти, дуже схожі на справжні. Користувач думає, що потрапив на знайомий сайт, і вводить там пароль. Пароль потрапляє до рук зловмисника, який може його використовувати для крадіжки особистих даних або грошей.
  • Однакових паролів. Це серйозна загроза безпеці. Знаючи пароль до одного облікового запису, зловмисник може отримати доступ до всіх інших.

    Наприклад, якщо ви використовуєте один і той же пароль для входу в особистий кабінет на сайті банку та в інтернет-магазині, невідомі вам співробітники інтернет-магазину зможуть увійти у ваш особистий кабінет у банку.

    Удвічі небезпечніше використовувати один і той же пароль на HTTPS і HTTP-сайтах. Пароль на HTTP-сайті передається через інтернет незашифрованим і легко може стати здобиччю шахраїв, які використають його на HTTPS-сайті для крадіжки особистих даних або грошей.

Технологія захисту

Після того як ви вводите пароль на важливому сайті, класичний Яндекс.Браузер створює його відбиток (хеш) і зберігає у своїй базі даних. Коли ви вводите паролі на інших сайтах, браузер порівнює їх хеші з базою даних. У разі збігу браузер, перш ніж надіслати пароль на сервер, попросить вас підтвердити, що ви хочете використати один пароль на кількох сайтах.

Вимкнення захисту паролів

Увага. Ми не рекомендуємо цього робити, оскільки зловмисникам буде легше отримати доступ до вашої особистої інформації.
  1. Натисніть на   → Налаштування.
  2. У нижній частині сторінки Налаштування натисніть на кнопку Показати додаткові налаштування.
  3. У блоці Паролі та форми вимкніть опцію Увімкнути захист від фішингу.
  4. Ви також можете видалити всі хеші паролів. Для цього натисніть на кнопку Очистити дані.

Хешування паролів у Яндекс.Браузері

Паролі для важливих сайтів зберігаються класичному Яндекс.Браузері у вигляді хеш. Оскільки паролі не зберігаються у відкритому вигляді, навіть якщо зловмисники вкрадуть базу даних паролів, вони не зможуть отримати доступ до вашої особистої інформації.

Криптографічне хешування перетворює пароль в унікальну послідовність символів, яку легко використовувати для ідентифікації пароля, але відновити за нею початковий пароль практично неможливо. Наприклад, рядок «hello» після хешування може перетворитись у послідовність «2cf24dba5fb0a30e26e83b2ac5b9e29e1b161e5c1fa7425e73043362938b9824».

Яндекс.Браузер застосовує для хешування алгоритм SCrypt. Цей алгоритм формує хеш, використовуючи не лише центральний процесор, але й велику кількість операцій читання-запису у пам'яті. Такий підхід ускладнює підбирання паролів, наприклад, хакер не зможе прискорити перебирання за рахунок використання процесора відеокарти. Алгоритм SCrypt використовується, наприклад, у криптовалюті LiteCoin.

У результаті підбирати шестизначний пароль, що включає літери у верхньому і нижньому регістрі, цифри та спецсимволи, зловмиснику доведеться понад 100 років.