Protect: захист паролів від фішингу

Навіщо потрібен захист паролів

Яндекс.Браузер застосовує додатковий захист паролів, який спрямовано проти:

 • Фішингу. Зловмисники роблять сайти, дуже схожі на справжні. Користувач думає, що потрапив на знайомий сайт, і вводить там пароль. Пароль потрапляє до рук зловмисника, який може його використати для крадіжки особистих даних або грошей.
 • Однакових паролів. Це серйозна загроза безпеці. Знаючи пароль до одного облікового запису, зловмисник може отримати доступ до всіх інших.

  Наприклад, якщо ви використовуєте один і той же пароль для входу в особистий кабінет на сайті банку та в інтернет-магазині, невідомі вам співробітники інтернет-магазину зможуть увійти у ваш особистий кабінет у банку.

  Удвічі небезпечніше використовувати один і той же пароль на HTTPS і HTTP-сайтах. Пароль на HTTP-сайті передається через інтернет незашифрованим і легко може стати здобиччю шахраїв, які використають його на HTTPS-сайті для крадіжки особистих даних або грошей.

Технологія захисту

Після того як ви вводите пароль на важливому сайті, Яндекс.Браузер створює його відбиток (хеш) і зберігає у своїй базі даних. Коли ви вводите паролі на інших сайтах, браузер порівнює їх хеші з базою даних. У разі збігу у правій частині Розумного рядка з'явиться значок і спливаюче вікно з текстом попередження.

Увімкнення захисту на вибраній сторінці

За замовчуванням Яндекс.Браузер захищає паролі на популярних сайтах, наприклад ВКонтакті або Mail.ru. Список важливих сайтів формує браузер, але ви можете розширити його, додавши потрібні сторінки (наприклад, сторінки з онлайн-платежами).

Щоб увімкнути захист на вибраній сторінці:

 1. У правій частині Розумного рядка натисніть будь-який значок на панелі Protect.
 2. Відкриється вікно; у ньому, у блоці, де відображається статус з’єднання, натисніть посилання Докладніше.
 3. У блоці Дозволи увімкніть опцію Захист паролів.

Вимкнення захисту паролів

Увага. Ми не рекомендуємо цього робити, оскільки так зловмисникам буде легше отримати доступ до ваших особистих даних.
 1. У правій частині Розумного рядка натисніть будь-який значок на панелі Protect.
 2. У блоці Загальні налаштування безпеки вимкніть опцію Попереджати про введення важливих паролів (наприклад, від пошти) на незнайомих сайтах.

Хешування паролів у Яндекс.Браузері

Паролі зберігаються у Яндекс.Браузері у вигляді хешів. Оскільки паролі не зберігаються у відкритому вигляді, зловмисники не отримають доступ до ваших особистих даних, навіть якщо викрадуть базу даних паролів.

Криптографічне хешування перетворює пароль в унікальну послідовність символів, яку легко використовувати для ідентифікації пароля, але відновити за нею початковий пароль практично неможливо. Наприклад, рядок «hello» після хешування може перетворитись у послідовність «2cf24dba5fb0a30e26e83b2ac5b9e29e1b161e5c1fa7425e73043362938b9824».

Яндекс.Браузер застосовує для хешування алгоритм OSCrypt. Цей алгоритм формує хеш, використовуючи не лише центральний процесор, але й велику кількість операцій читання-запису у пам'яті. Такий підхід ускладнює підбирання паролів, наприклад, хакер не зможе прискорити перебирання за рахунок використання процесора відеокарти. Алгоритм OSCrypt використовується, наприклад, у криптовалюті LiteCoin.

У результаті підбирати шестизначний пароль, що включає літери у верхньому і нижньому регістрі, цифри та спецсимволи, зловмиснику доведеться понад 100 років.