Protect: захист від SMS-шахрайства

У разі реєстрації на сайті через мобільний телефон або в разі надсилання SMS на мобільний номер доволі часто трапляються випадки шахрайства. Користувач надсилає платіж, але не отримує оплачену послугу або з його рахунку починає регулярно списуватися певна сума грошей. У рамках комплексної системи захисту Protect Яндекс.Браузер відстежує та блокує сайти, які можуть використовуватися шахраями.

 1. Блокування підозрілих сайтів
 2. Приклади SMS-шахрайства
 3. Додаткові заходи безпеки
 4. Вимкнення захисту
 5. Якщо Яндекс блокує ваш сайт

Блокування підозрілих сайтів

Яндекс відстежує фішингові сайти та сайти, які, можливо, використовують шахраї. Адреси таких сайтів зберігаються в спеціальній базі даних. Якщо ви намагаєтеся зайти на сайт, який пов’язаний із SMS-шахрайством, Яндекс.Браузер заблокує потенційно небезпечну сторінку та проінформує вас про це – з’явиться повідомлення у вікні браузера й значок у Розумному рядку.

Увага.

Ми рекомендуємо вам ретельно подумати, перш ніж відвідувати такий сайт. Відвідувати подібні ресурси може бути небезпечно з таких причин:

 • На сайті вам запропонують виконати дії, у результаті яких буде списано гроші з рахунку вашого телефона. При цьому попередження про те, що пропоновані послуги платні, або не буде взагалі, або його буде розміщено в такому місці, де його важко помітити.
 • Є ймовірність, що ви не отримаєте оплачені послуги зовсім або послуги буде надано зовсім не в тому вигляді, у якому було обіцяно.

Приклади SMS-шахрайства

Наведені нижче ситуації можуть виникати на шахрайських сайтах, на заражених сайтах (сайт, який ще вчора був безпечним, сьогодні може бути заражено), а також через шкідливе ПЗ на вашому комп’ютері.

Увага. Шкідливе ПЗ може перехоплювати інформацію, яку ви вводите на сайтах, і надсилати її зловмисникам. Тому ми наполегливо рекомендуємо користуватися антивірусом.
Реєстрація на сайті через ваш мобільний телефон
 1. Під різними приводами сайт вимагає ввести номер вашого мобільного телефону. Наприклад, для реєстрації на сайті або підтвердження того, що ви не робот, для активації оновлення програми, запобігання блокуванню вашого акаунта в соціальній мережі тощо.
 2. На телефон надходить код активації, який вас просять ввести на сайті.

 3. Ви вводите код активації і тим самим активуєте платну підписку.
 4. З телефону починає щоденно списуватися певна сума, найчастіше 10–15 гривень.
Надсилання з вашого телефона повідомлення на мобільний номер
 1. Вас просять надіслати з мобільного телефона повідомлення на номер, зазначений на сайті.
 2. Ви надсилаєте SMS. Вартість надсилання виявляється вищою за вартість SMS за вашим тарифом. Причому інформацію про вартість може бути взагалі не зазначено на сайті або наведено в тій частині сайту, де її складніше усього помітити.

 3. Одразу після надсилання повідомлення на мобільний номер вашого телефону списується певна сума, найчастіше 50–100 гривень. Іноді вмикається щоденне списання коштів.

Додаткові заходи безпеки

База даних заражених і підозрілих сайтів системи Protect містить понад 80 000 сайтів, проте сайт, який використовується шахраями, може туди не потрапити, якщо на нього ще не надійшло скарг. Щоб не стати жертвою шахраїв, дотримуйтеся простих правил безпеки:

 • Не вводьте номер свого мобільного телефону на тих сайтах, яким ви не довіряєте повністю.
 • Не надсилайте повідомлення зі свого телефона на номери, зазначені на сайтах.
 • Уникайте передавання будь-яких особистих даних або даних для електронних платежів (номерів банківських карток, PIN-кодів тощо).

Вимкнення захисту

Увага. Якщо ви хочете вимкнути захист від SMS-шахрайства, вам доведеться повністю вимкнути захист від шкідливих сайтів і програм у браузері. Ми наполегливо рекомендуємо цього не робити.

Щоб вимкнути захист від SMS-шахрайства:

 1. Натисніть  → Налаштування.
 2. У верхній частині сторінки перейдіть на вкладку Безпека.
 3. У блоці Захист від загроз вимкніть опцію Перевіряти безпеку відвідуваних сайтів і завантажуваних файлів.

Щоб поновити захист від SMS-шахрайства, використовуйте той самий алгоритм.

Якщо Яндекс блокує ваш сайт

Якщо ви вважаєте, що ваш сайт помилково потрапив до списку ресурсів, підозрюваних у SMS-шахрайстві, скористайтеся інструкціями на сторінці SMS-шахрайство.