Ідеологія каталогу

Проблема будь-якої класифікації полягає в тому, що чим вона докладніша (тобто чим краще вона відображає різноманіття матеріалу, що класифікується), тим важче в ній розібратися користувачеві. Бо вона перетворюється на дерево з такою безліччю гілок, що вгадати, на яку з них укладач повісив потрібний користувачеві «листочок», практично неможливо. Адже зі збільшенням кількості рубрик у каталозі зростає й кількість суміжних ситуацій, коли «листочок», ніби можна повісити і на одну гілку, й на другу, а певною мірою і на третю.

Каталог Яндекса — перша спроба впоратися з цією проблемою. Його тематичне дерево зроблено максимально просто. На першому рівні в ньому лише чотирнадцять тем, а кількість рівнів у глибину не перевищує шести. Проте, крім тем, у каталозі є ряд додаткових ознак (фасет), що дають можливість уточнити характер ресурсів, які користувач хоче побачити в тематичних категоріях. Ці нетематичні ознаки характеризують ресурси за регіоном, сектором економіки, мірою достовірності (джерелом) інформації, її потенційною аудиторією (адресатом інформації), жанром (художня література, науково-технічна література тощо), метою (пропозиція товарів і послуг, інтернет-представництво) тощо.

Користуючись цими ознаками, у кожній темі ми створили групи ресурсів, які відповідають основним типам інформаційних потреб наших користувачів. Це сайти з пропозиціями товарів і послуг, енциклопедії, поради, форуми. Таким чином, у кожній предметній темі («Побут», «Навчання», «Бізнес» тощо) користувач може виділити й переглянути групу ресурсів, які максимально точно відповідають його інтересам.

Сайти в рубриках розташовано за спаданням їхнього тематичного індексу цитування (тІЦ). Наш тематичний індекс враховує кількість посилань на сайт з інших сайтів, надаючи цим посиланням різну «вагу» (тобто значущість) залежно від авторитетності сайту, що посилається, та близькості його тематики.

Концепція Каталогу та принципи класифікації розроблено фахівцями Яндекса.