Як вибрати та налаштувати браузер, антивірус, брандмауер, ОС комп'ютера, щоб забезпечити максимальну безпеку роботи в інтернеті

Безпека комп'ютера під час роботи в інтернеті залежить від багатьох факторів, і в першу чергу — від дотримання користувачем усього комплексу правил та його обережності. Крім того, важливі налаштування (як ті, що здійснені користувачем, так і ті, що встановлені за замовчуванням), встановлені патчі та антивіруси, засоби захисту на інтернет-шлюзі та багато іншого. Крім того, враховуйте:

 1. Браузери Opera і Firefox безпечніші, ніж Opera та Firefox попередніх версій. Microsoft Internet Explorer 11 значно безпечніший за попередні версії Microsoft Internet Explorer.
 2. Якщо в ОС увімкнений і правильно налаштований файрвол, вона безпечніша; правильне налаштування полягає в тому, щоб у брандмауері була дозволена лише та мережева активність, яка є необхідною. Брандмауер можна ввімкнути так:

  • в Microsoft Windows 7:

   Запустити —> Панель керування (переглянути за категоріями) —> Система й безпека —> Брандмауер Windows —> Увімкнення або вимкнення брандмауера Windows —> обрати «Увімкнути брандмауер Windows» в домашній або робочій (приватній) мережі, у мережі спільного використання.

 3. Працювати під обліковим записом з обмеженими повноваженнями істотно безпечніше, ніж під обліковим записом із правами локального, а тим більше доменного системного адміністратора. Крім того, рекомендується, щоб:

  • повноваження облікового запису відповідали комп'ютерній грамотності та відповідальності тих, хто під ним працює;

  • вхід під обліковим записом системного адміністратора був можливий лише після введення пароля, до того ж не формального «qwerty» або «111», а повноцінного — мінімум 11 літер у різних регістрах, цифр і спеціальних символів.

 4. Microsoft Windows 7 безпечніше попередніх ОС компанії Microsoft для робочих станцій, у тому числі Microsoft Windows XP. UNIX-подібні ОС (зокрема Linux, BSD, «промислові» UNIX) безпечніші за інші розповсюджені ОС.

 5. Якщо програмне забезпечення, у тому числі операційна система, оновлюються, вони безпечніші. Оновлення можна ввімкнути так:

  • Microsoft Windows 7:

   Запустити —> Панель керування (переглянути за категоріями) —> Система й безпека —> Увімкнення та вимкнення автоматичного оновлення —> обрати «Важливі оновлення: Інсталювати оновлення автоматично».

 6. Неофіційні збірки, а також образи програмних продуктів, що поширюються неофіційно (в тому числі на контрафактних дисках, за допомогою торентів і «неофіційних» дзеркал сайтів) часто менш безпечні, ніж офіційні.

 7. Безпека межує з надійністю — робіть резервні копії найцінніших для вас даних, тому що шкідливі програми можуть блокувати доступ до системи, шифрувати дані на дисках, а іноді й остаточно їх псувати. При цьому платити гроші зловмисникам за відновлення доступу до власних даних значить фінансувати розробку та розповсюдження нових, ще розвиненіших шкідливих програм.

Зручність майже завжди суперечить безпеці. Система з повністю вимкненою безпекою «не заважає» користувачу обмеженнями, питаннями, необхідністю додаткових підтверджень і дій. Робота антивірусу часто знижує продуктивність системи, авторизація та зміна облікових записів — дратує.

Але втрата даних часто коштує дорожче, адже серед них можуть бути результати роботи та хобі, фотографії, архіви, колекції, дані для авторизації в платіжних системах, системах обміну повідомленнями, соціальних мережах, онлайн-іграх. Навіть якщо враховувати лише втрату часу, то на одноразове відновлення даних і працездатності системи його зазвичай витрачається більше, ніж на дотримання правил техніки безпеки роботи з інтернетом протягом кількох років.