Шкідливе програмне забезпечення

Існують спеціальні програми, що дозволяють викрадати персональні дані користувачів. Як правило, шахраї прагнуть встановити шкідливе ПЗ на комп'ютер користувача або перехопити його персональні дані (паролі, ключі) — якщо вони передаються через інтернет у незахищеному вигляді.

Шкідливі програми можуть потрапити на ваш комп'ютер, наприклад:

  • із зловмисного сайту (наприклад, під час спроби завантажити зламану програму);

  • зі спеціально створеного сайту, що містить шкідливий код;

  • з відомого, легітимного сайту, на якому зловмисники встановили шкідливий код;

  • через неперевірені флеш-носії та компакт-диски;

  • з «сусіднього» комп'ютера в локальній мережі (актуально для провайдерів типу «домашня мережа», гуртожитків, інтернет-кафе, публічного wi-fi).

Шкідливе ПЗ, встановлене на комп'ютері користувача, може перехоплювати паролі та іншу персональну інформацію, поширювати спам, атакувати інші комп'ютери в мережі. При підключенні до інтернету шкідливе ПЗ вміє автоматично оновлюватися та отримувати команди від зловмисників. Таким чином вони непомітно керують захопленим комп'ютером. Сам користувач при цьому зазвичай навіть не підозрює, що його система використовується кимось ще.

Шкідливе ПЗ часто заважає користувачеві нормально працювати — запуск шкідливих програм навантажує центральний процесор і уповільнює роботу іншого програмного забезпечення. Мережеві атаки з комп'ютера уповільнюють його зв'язок з інтернетом, збільшують об'єм трафіку, а з ним — і витрати на інтернет. Виявивши атаки з комп'ютера користувача, провайдер інтернету може відключити його від мережі. Зрештою, комп'ютер, який регулярно здійснює атаки, і його власник можуть викликати інтерес з боку правоохоронних органів.

Щоб захистити свій комп'ютер від встановлення шкідливого ПЗ, варто дотримуватися кількох правил:

Використовуйте лише ліцензійне програмне забезпечення, яке регулярно оновлюється (або безкоштовне програмне забезпечення, якому ви довіряєте, — але також оновлюване). У застарілі версії ПЗ може проникнути вірус, що краде паролі.

Не вимикайте брандмауер, автоматичні оновлення операційної системи та інші вбудовані інструменти, які забезпечують безпеку вашої операційної системи при роботі в інтернеті.

Не встановлюйте ПЗ з невідомих джерел.

Не відвідуйте сумнівні ресурси, де таке ПЗ може бути встановлене без вашого відома

Установіть ліцензійний антивірус і своєчасно оновлюйте його бази. Увімкніть сканер антивірусу, що стежить за поведінкою програмного забезпечення в реальному часі.

Не ігноруйте попередження антивірусу, операційної системи та браузера, пов'язані з безпекою.

Не використовуйте прості паролі. Не записуйте паролі на видному місці (наприклад, у текстовому файлі "паролі.txt" або на аркуші, приклеєному до монітора). Час від часу міняйте паролі.

Якщо дозволяє ситуація, використовуйте найбезпечніші замінники паролів — одноразові паролі, таблиці кодів, токени, підтвердження авторизації через sms.